Кафедра Інформаційно-мережної інженерії

Мова:

Веб – розробник

Веб – розробник або developer багатопрофільний фахівець, який займається програмно-адміністративною  та візуальною частиною сайту, програми чи мобільного додатку. Такого розробника, зазвичай, називають full-stack розробником. До речі, розробника, який займається розробкою програмно-адміністративної частини, називають back-end – розробником, а розробкою візуальної частини сайту, програми або додатка – front-end – розробником. Та найчастіше, цих фахівців називають скорочено – бекендом або фронтендом.

front-end – розробник  – «це людина, яка вміло комбінує здатність написання ефективного коду і створення зручного, інтуїтивно зрозумілого дизайну» та “Зробити нереальне реальним і при цьому зробити це красиво” – саме так кажуть про свою професію фахівці, які працюють фронтендам. Frontend – це розробка користувацького інтерфейсу і функцій, які працюють на стороні клієнта веб-сайту або програми. Це все, що бачить користувач, відкриваючи веб-сторінку, і з чим він взаємодіє.

Frontend-розробник співпрацює з дизайнерами, програмістами та UX-аналітиками, щоб створювати зручний і затребуваний продукт.

Щоб наочно зрозуміти frontend-розробку, варто відкрити сторінку будь-якого сайту – перше, що ви побачите – інтерфейс, який саме розробляють фронтенди.

У співпраці з ними  – бекенди – «це фахівці, які займаються програмно-адміністративною частиною веб-додатку, внутрішнім змістом системи, серверними технологіями – базою даних, архітектурою, програмною логікою. Тобто тією частиною, яка є невидимою звичайному користувачеві інтернету” – “Це та складова, яка “ховається” за frontend-складовою”.

Backend-розробка – це набір апаратно-програмних засобів, за допомогою яких реалізована логіка роботи сайту. Простіше, це те, що приховано від очей користувача і відбувається поза його браузером і комп’ютером.

Наприклад, якщо ввести запит на сторінці пошуковика і натиснути клавішу Enter, frontend закінчується і починається backend. Запит відправляється на сервер Google чи іншої пошукової системи, де розташовані алгоритми пошуку. Саме там трапляється все «диво». Як тільки на моніторі з’явилася інформація, яку ви шукали, – знову відбувається повернення в зону frontend. Якщо спростити, то сервер – це той самий комп’ютер, лише більш потужний. Він зберігає дані і відповідає на запити користувачів.

Таким чином, обидва фахівця створюють сайти, програми, додатки, різноманітні каталоги та бібліотеки – саме те, чим кожен з нас користується в інтернеті за допомогою планшетів, смартфонів або звичайного комп’ютеру.

 

Типові обов’язки веб-розробника

  • Розробка фронтенда передбачає кропітку роботу, в результаті якої кожна ікона, кнопка або текст стоять на своєму місці, виглядають цілісно, не заважають і не перекривають один одного (так звана веб-верстка). І наочно побачити код сторінки може будь-хто в своєму браузері. При цьому значення має не тільки зовнішній дизайн ресурсу, але, щоб всі його елементи виконували своє пряме призначення, тобто з їх допомогою можна було здійснити необхідні дії.

До обов’язків фронт-енд розробника в web входить:

  • створення HTML-сторінки сайту на основі дизайн-макетів, тобто верстка з використанням HTML та CSS на основі дизайну/дизайн-макетів;
  • прив’язка до інтерфейсу скриптів, які забезпечують візуалізацію та анімацію сторінок сайту;
  • забезпечення необхідного рівня інтерфейсу користувача (UI – User Interface) і досвіду взаємодії (UX – User Experience);
  • розробка односторінкових програм (single page application) на популярних бібліотеках: React, Angular або Vue.js.

 

  • Бекенд – це все, що працює на сервері. Виходячи з цього, бекенд розробка – це робота над програмними засобами, спрямованими на реалізацію логіки ресурсу. Ця частина прихована від очей користувача, оскільки відбувається за межами його браузера або конкретно взятого комп’ютера. Розробник сайтів в даному випадку використовує ті ресурси, які є на сервері. При цьому його обов’язки можуть значно варіюватися, залежно від того про який продукт йде мова. Так, фахівець може займатися створенням, інтеграцією баз даних, забезпечувати безпеку ресурсу, налаштовувати технології резервного копіювання або ж відновлення інформації.

Таким чином, коло завдань бекенд-розробника виглядає так:

  • розробка моделі предметної галузі (домена);
  • розробка платформи та основного функціоналу, тобто бізнес-логіки;
  • розробка розробка безпечних програм, що підтримують інтерфейс користувача;
  • налаштування серверів (бойового, тестового та робочого) та програм з моніторингу їх станів;
  • використання системи контролю версій (це загальна вимога всім програмістів);
  • налаштування баз даних, створення моделей предметної галузі та взаємодій між ними;
  • налаштування процесів безперервної інтеграції та постачання.

Зазвичай весь процес роботи над розробкою сайту чи додатку проходить циклічно:

  • Frontend збирає призначені для користувача дані і перенаправляє їх в Backend;
  • відбувається обробка даних;
  • інформація повертається, прийнявши зрозумілу форму і виконавши запит.

 

Навички, необхідні для роботи:

Насамперед “новачку” – фронт-енду потрібні впевнені знання мов програмування HTML, CSS і JavaScript. Не завадить також розуміння основ роботи з системою контролю версій GIT. Звісно, не обійтися без знання англійської мови.

Основні інструменти фронт-енд розробника у web:

Типовий, основний стек технологій для бек-енду має такий вигляд:

  • веб-сервер: Apache, Nginx, Microsoft IIS серверні мови програмування, основні з яких: PHP, Python, Ruby, Java, Perl, JavaScript;
  • бази даних (необхідні для отримання та зберігання інформації): MySQL, PostgreSQL, MongoDB.

 

Де працюють веб-розробники?

Отже веб-розробники працюють у компаніях з розробки сайтів, веб-додатків, мобільних додатків та займаються фрілансом, тобто працють самі на себе.